Legislative Menu
-
Chamber Video
- Video Schedule
- Video Archives
- How do I...
- Quick Search
- Find Your Legislators
- Contact Your Legislator
- Legislation
- Track Legislation
- Multi-Criteria Search
- Research
- South Carolina Law
- Legislative Manual
- Student Connection
- Visiting the State House
- Archives
- State Agency Websites
- Media Links
Legislative Menu
House > Members - Session 108 (1989 - 1990)
Members of the House
Session 108 (1989 - 1990)
(H) Indicates home address
(C) Indicates Columbia address
(C) Indicates Columbia address
Representative Thomas C. Alexander
District 1
Representative Milton Otho Alexander
District 27
Representative Robert Linwood Altman
District 108
Representative George Hampton Bailey
District 97
Representative James Julian "Jimmy" Bailey
District 110
Representative Kenneth Elvin Bailey
District 94
Representative Boyd Odell "Dell" Baker
District 28
Representative Robert A. Barber Jr.
District 115
Representative Liston Douglas Barfield
District 58
Representative John Michael Baxley
District 65
Representative David Muldrow Beasley
District 56
Representative Laurie Edward Bennett
District 96
Representative Dill Blackwell
District 17
Representative Larry Blanding
District 66
Representative William Daniel Boan
District 44
Representative Grady A. Brown
District 50
Representative Henry Edward Brown Jr.
District 99
Representative Joe Ellis Brown
District 73
Representative Robert Bruce Brown
District 57
Representative Danny Monroe Bruce
District 38
Representative Paul Michael Burch
District 51
Representative Milford Deal Burriss
District 80
Representative Thomas Moffatt Burriss
District 78
Representative Marion Pinckney Carnell
District 14
Representative Cebron Daniel Chamblee
District 8
Representative Harry Howell Clyborne Jr.
District 20
Representative Joseph Derham Cole
District 32
Representative Milford June Cooper
District 10
Representative Kenneth Shelton "Ken" Corbett
District 107
Representative Holly A. Cork
District 123
Representative William Neville Cork
District 123
Representative Roland Shelton Corning
District 79
Representative Guy Ralph Davenport Jr.
District 37
Representative Paul Wayne Derrick
District 69
Representative Dick Elliott
District 104
Representative James Faber
District 70
Representative Michael L. Fair
District 19
Representative Ennis Maurice Fant
District 23
Representative Toney Lein Farr
District 42
Representative John Gressette Felder
District 93
Representative Tee Ferguson
District 31
Representative Samuel Rufus Foster
District 49
Representative Larry E. Gentry
District 39
Representative Maggie Wallace Glover
District 62
Representative Benjamin J. Gordon Jr.
District 101
Representative Jackson V. Gregory
District 121
Representative Harry Morgan Hallman Jr.
District 112
Representative Jean Laney Harris
District 53
Representative Patrick Bradley Harris
District 9
Representative James Hodges Harrison
District 75
Representative Charles Alexander Harvin III
District 64
Representative Baxter Hicks Harwell
District 59
Representative Terry Edward Haskins
District 22
Representative Robert W. Hayes Jr.
District 46
Representative Joyce C. Hearn
District 76
Representative Bennett Lee Hendricks Jr.
District 5
Representative James Hovis Hodges
District 45
Representative Drawdy Norton Holt Jr.
District 118
Representative Thomas Ellis Huff
District 83
Representative Michael F. Jaskwhich
District 21
Representative James Clyde Johnson
District 13
Representative James William Johnson Jr.
District 15
Representative Robert O. Kay
District 11
Representative Thomas G. Keegan
District 106
Representative William Paul "Billy" Keesley
District 82
Representative Harriet H. Keyserling
District 124
Representative Marion Hardy "Judge" Kinon
District 55
Representative Herb Kirsh
District 47
Representative Jarvis Randolph Klapman
District 89
Representative Robert Alfred Kohn
District 113
Representative Larry Labruce Koon
District 87
Representative Stephen P. Lanford Sr.
District 35
Representative Thomas A. Limehouse
District 98
Representative Lanny Franklin Littlejohn
District 33
Representative James Edward Lockemy
District 55
Representative Sarah Gillespie Manly
District 25
Representative Theodore Tobias Mappus Jr.
District 119
Representative Larry A. Martin
District 4
Representative Daniel E. Martin Sr.
District 111
Representative James George "Jim" Mattos
District 26
Representative Jennings Gary McAbee
District 12
Representative Frank Earl McBride
District 74
Representative William Simonton McCain
District 95
Representative Daniel Malloy McEachin Jr.
District 63
Representative Joseph T. McElveen Jr.
District 68
Representative Alfred Chester McGinnis Sr.
District 36
Representative Woodrow Maxie "Woody" McKay
District 60
Representative Robert Neil McLellan
District 2
Representative Eugene Belton McLeod Jr.
District 67
Representative Douglas Evans McTeer Jr.
District 120
Representative Donna Anderson Moss
District 30
Representative Denny Woodall Neilson
District 56
Representative Joseph Henderson Nesbitt
District 48
Representative E. LeRoy Nettles Jr.
District 61
Representative Olin Ray Phillips
District 30
Representative Rick Quinn
District 69
Representative John C. Rama
District 114
Representative Thomas Nathaniel Rhoad
District 90
Representative John Irby Rogers III
District 54
Representative Timothy Folk Rogers
District 72
Representative Irene Krugman Rudnick
District 81
Representative Charles Ray Sharpe
District 86
Representative Robert Joseph Sheheen
District 52
Representative Paul Edgar Short Jr.
District 43
Representative Edward Whiston Simpson Jr.
District 3
Representative J. Roland Smith
District 84
Representative John J. "Bubber" Snow
District 103
Representative Eugene Creighton Stoddard
District 16
Representative C. Lenior Sturkie
District 88
Representative Luther Langford Taylor Jr.
District 77
Representative Ronald Parker Townsend
District 7
Representative John William Tucker Jr.
District 6
Representative Lewis Raymond Vaughn
District 18
Representative Candy Yaghjian Waites
District 75
Representative Dave C. Waldrop Jr.
District 40
Representative McKinley Washington Jr.
District 116
Representative Carole C. Wells
District 34
Representative Lucile Simmons Whipper
District 109
Representative Juanita Mitchell White
District 122
Representative Joseph Bowers Wilder
District 15
Representative Timothy Castles "Tim" Wilkes
District 41
Representative David Horton Wilkins
District 24
Representative Dewitt Williams
District 102
Representative John Bacot "Jack" Williams
District 100
Representative Daniel Edward Winstead
District 117
Representative Sandra S. "Sandi" Wofford
District 92
Representative David Austin Wright
District 85